اخبار دنیای تکنولوژی

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟ همه چیز در مورد کاربرد اینترنت اشیا

آیا تا به حال اسم iot یا اینترنت اشیاء به گوشتان خورده؟ در عصر حاضر سروصدای زیادی در مورد این تکنولوژی جدید و تأثیر آن بر همه چیز از نحوه سفر و خرید گرفته تا نحوه پیگیری موجودی بانکی وجود دارد. اما واقعاً iot چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ اینترنت اشیا چه جایگاهی در زندگی ما دارد؟ در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد ؟

اینترنت اشیا چیست؟

در ابتدا ببینیم iot مخفف چیست و معنی کلمه iot چیست ؟ iot در واقع مخفف کلمه “Internet of Things” به معنای اینترنت اشیاء است. اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی را توصیف می‌کند که با استفاده از حسگرها، نرم افزارها و دیگر فناوری‌ها به منظور اتصال و تبادل داده با سایر دستگاه‎‌ها و سیستم‌ها از طریق اینترنت به هم متصل شده‌اند. به بیان ساده‌تر هر شی و وسیله‌ای که به اینترنت وصل شود یک iot به حساب می‌آید. این دستگاه‌ها از اشیاء خانگی معمولی گرفته تا ابزارهای صنعتی پیچیده را شامل می‌شوند. امروزه بیش از ۱۰ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا متصل در جهان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۲۲ میلیارد برسد.

کاربرد اینترنت اشیا چیست؟

کاربردهای iot چیست ؟ در واقع طی چند سال گذشته، اینترنت اشیا به یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن بیست و یکم تبدیل شده است. اکنون می‌توانیم اشیاء روزمره، وسایل آشپزخانه، ماشین‌ها، ترموستات‌ها، مانیتورهای کودک و… را از طریق دستگاه‌های تعبیه‌شده به اینترنت متصل کنیم و ارتباط یکپارچه بین افراد، فرآیندها و اشیاء را آسانتر کنیم. با استفاده از محاسبات کم‌هزینه، اشیاء فیزیکی می‌توانند داده‌ها را با کمترین مداخله انسانی به اشتراک بگذارند و جمع‌آوری کنند. در این دنیای بیش از حد متصل، سیستم‌های دیجیتال می‌توانند هر تعامل بین اشیاء متصل به اینترنت را ضبط، نظارت و تنظیم کنند. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم که کاربرد اینترنت اشیا چیست و این تکنولوژی برای چه سازمان‌هایی مناسب‌تر و سودمندترست.

 

۱. کاربرد اینترنت اشیا در تولید

تولید‌کنندگان و صنعتگران می‌توانند با استفاده از تکنولوژی iot نظارت فعالانه‌تری بر خط تولید خود داشته باشند و زمانی که سنسورها خرابی قریب‌الوقوع را تشخیص می‌دهند به سرعت تجهیزات را بررسی و برای تعمیر و یا خروج از خط تولید اقدام کنند. با این کار، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند و تایم کاری و همچنین مدیریت عملکرد دارایی را بهبود بخشند.

 

۲. کاربرد IoT در صنعت خودرو

صنعت خودروسازی مزایای قابل‌توجهی را از انواع اینترنت اشیا کسب می‌کند. علاوه بر مزایای استفاده از iot در خطوط تولید، حسگرها می‌توانند خرابی تجهیزات در وسایل نقلیه‌ای که در جاده هستند را نیز پیش‌بینی و شناسایی کرده و با جزئیات و توصیه‌هایی به راننده هشدار دهند.

۳. تکنولوژی IoT در سیستم حمل و نقل و تدارکات

سیستم‌های حمل و نقل و لجستیک از انواع برنامه‌های اینترنت اشیا سود می‌برند. ناوگان ماشین‌ها، کامیون‌ها، کشتی‌ها و قطارهای باربری را می‌توان بر اساس شرایط آب و هوایی، در دسترس بودن وسیله نقلیه یا در دسترس بودن راننده، به لطف داده‌های حسگر اینترنت اشیا، تغییر مسیر داد. همچنین، خود بار موجود نیز می‌تواند به حسگرهایی برای نظارت بر ردیابی و کنترل دما مجهز شود. میزان دما در صنایع غذایی و آشامیدنی، داروسازی و گل‌ها از اهمیت بالایی برخوردارست. بنابراین، برنامه‌های نظارت بر اینترنت اشیا که هشدارهایی را در هنگام افزایش یا کاهش دما به سطحی که محصول را تهدید می‌کند، ارسال می‌کنند، سود زیادی به شرکت‌ها و افراد می‌رساند.

۴. کاربرد IoT در خرده فروشی

کاربردهای iot برای شرکت‌های خرده فروشی نیز سودمند است. امکان مدیریت موجودی، بهبود تجربه مشتری، بهینه سازی زنجیره تامین و کاهش هزینه‌های عملیاتی از جمله مزایای این تکنولوژیست. به عنوان مثال، قفسه‌های هوشمند مجهز به حسگرهای وزن می‌توانند اطلاعات مبتنی بر RFID (سامانهٔ بازشناسی با امواج رادیویی که توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگی چون وال مارت و مک دونالد به جای بارکد استفاده می‌شود) را جمع‌آوری کنند و داده‌ها را به پلتفرم اینترنت اشیا ارسال کنند تا به طور خودکار موجودی انبار را کنترل کند و در صورت کم شدن اقلام هشدار دهد.

۵. کاربرد اینترنت اشیا در بخش عمومی

مزایای اینترنت اشیا در بخش عمومی و سایر محیط‌های مرتبط با خدمات گسترده است. برای مثال، شرکت‌های دولتی می‌توانند از برنامه‌های مبتنی بر iot استفاده کنند تا کاربران خود را از قطع‌های انبوه و حتی وقفه‌های کوچک‌ خدمات آب، برق یا فاضلاب مطلع کنند. همچنین، برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا می‌توانند داده‌های مربوط به محدوده قطعی را جمع‌آوری و منابعی را برای کمک به شرکت‌ها ارائه دهند.

۶. کاربرد IoT در بخش مراقبت‌های بهداشتی

در بهداشت و درمان کاربرد اینترنت اشیاء چیست ؟ IoT مزایای متعددی را برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی به دنبال دارد. پزشکان، پرستاران و متولیان این امر اغلب نیاز دارند محل دقیق وسایل کمکی بیمار مانند ویلچرها و… را بدانند. هنگامی که ویلچرهای بیمارستانی به حسگرهای اینترنت اشیا مجهز می‌شوند، می‌توان آن‌ها را از طریق برنامه نظارت بر دارایی iot ردیابی کرد تا هر کسی که به دنبال آنست بتواند به سرعت نزدیک‌ترین ویلچر موجود را پیدا کند. بسیاری از دارایی‌های بیمارستان را می‌توان از این طریق ردیابی کرد تا از استفاده صحیح و همچنین حسابداری مالی دارایی‌های فیزیکی در هر بخش اطمینان حاصل شود.

۷. ایمنی در تمامی صنایع

سایر کاربردهای اینترنت iot چیست؟ علاوه بر ردیابی دارایی‌های فیزیکی، اینترنت اشیا می‌تواند برای بهبود ایمنی کارگران نیز استفاده شود. به عنوان مثال، کارکنان در محیط‌های خطرناک مانند معادن، میادین نفت و گاز، و نیروگاه‌های شیمیایی و … که باید از وقوع یک رویداد خطرناک اطلاع داشته باشنداز iot سود می‌برند. هنگامی که آنها به برنامه‌های مبتنی بر سنسور اینترنت اشیاء متصل می‌شوند، می‌توان از حوادث مطلع شد و در اسرع وقت برای کمک و نجات آن‌ها اقدام کرد. از برنامه‌های IoT برای گجت‌های پوشیدنی‌ که می‌توانند سلامت انسان و شرایط محیطی را بررسی کنند نیز استفاده می‌شود. این نوع برنامه‌ها نه تنها به افراد کمک می‌کنند تا درک بهتری از وضعیت سلامت خود داشته باشند، بلکه به پزشکان هم اجازه می‌دهد بیماران را از راه دور نظارت کنند.

در این مقاله بررسی کردیم که اینترنت اشیا چیست؟ و فناوری IoT چه کاربردهایی دارد؟ شما چقدر از این فناوری در زندگی روزانه خود استفاده می‌کنید؟ آینده این تکنولوژی را چگونه می‌بینید؟ نظرات خود را در قسمت کامنت با ما و دوستانتان در مجله فروشگاه اینترنتی هوم سل به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *